V poslednom období bijú lekári na poplach, pretože v ambulanciách im pribúdajú deti vo veku do troch rokov, ktoré spadli z výšky.

dupačky
 
Rizikovým miestom je manželská posteľ
Lekári z urgentného príjmu Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) ošetrili až o 70% viac detí ako za rovnaké obdobie v minulom roku. Pomoc urgentného príjmu vyhľadá  mesačne vyše 4000 pacientov, ale z tohto počtu je takmer 160 detí. Ide väčšinou o úrazy spôsobené pádmi z výšky a týka sa hlavne veku do troch rokov. Hospitalizáciu potrebuje asi štvrtina z nich. Manželská posteľ je miesto, z ktorého padajú najčastejšie, potom nasleduje kočík, prebaľovací pult alebo častými sú aj nárazy do objektov.
 
Čím menšie dieťa, tým väčšie ohrozenie
Celá situácia je už alarmujúca a preto rodičom odporúčajú, aby ich hlavnou prioritou bola prevencia, to znamená  nenechať ich bez dozoru ani na chvíľu, či v sedačke či vo vajíčku, stále musia byť pripútané. V prípade, že sa rodič potrebuje na chvíľu vzdialiť, je lepšou možnosťou vziať ho so sebou alebo ho položiť do ohrádky či do postieľky. V prípade, že ste už pádu nedokázali zabrániť a máte obavy o zdravie dieťaťa, treba s ním okamžite navštíviť lekára. Prvé, čo si treba všímať, sú akékoľvek zmeny v správaní, či sa ocitlo aj v bezvedomí, opuch na hlave alebo zvracanie, či nejaké rany a iné možné príznaky. Väčšie riziko z pádu je hlavne u tých najmenších, a tak je návšteva lekára nevyhnutná.

vyšetření
 
Rýchla doba nás oberá o ostražitosť
Pri pádoch z výšky je najčastejším poranením otras mozgu, ktoré si vyžaduje hospitalizáciu, dieťa je potrebné sledovať. Pomerne časté zvyknú byť aj zlomeniny lebky. Vnútrolebečné poranenia patria k vážnejším úrazom, a tie si už vyžadujú monitorovania na intenzívnej starostlivosti a dokonca aj operačnú liečbu. Príčina, prečo padajú na hlavu má podstatu vo fyziologických dôvodoch, totiž hlava malých detí je proporčne väčšia k zvyšku telíčka a je akýmsi ťažiskom. Druhým dôvodom je ich zvedavosť, no významnú úlohu tu zohrávajú aj rodičia, ktorí v dnešnej rýchlej dobe pozerajú do mobilov, často a veľa komunikujú a ponáhľajú sa, a tak svojim ratolestiam nevenujú dostatočnú pozornosť.