Ženy

Otcovská a rodičovská dovolenka

Na Slovenku nie je otcovská dovolenka zatiaľ platená. Naopak oteckovia v Češku, Poľsku a Rakúsku si spokojne môžu ostať doma s novým členom rodiny. Alebo sa starať o staršie ratolesti. Čoraz viac ľudí u nás by takéto zmeny prijalo. Dobre vieme, ako je narodenie bábätka náročné a samé mamičky by si bez pomoci oteckov asi len ťažko poradili. Starostlivosť o dieťa dnes na Slovensku môžu preberať oteckovia na rodičovskej dovolenke, po uplynutí tej materskej. Je naozaj otázka času, kedy sa aj otcovská dovolenka stane skutočnosťou.
Samotné mužské pohlavie nie je tak často spájané so starostlivosťou o dieťa. Časy sa však menia. Rodičia sa snažia vyžiť len z jedného platu a ak manželka zarába viac, je to celkovo nevýhodné pre rodinný rozpočet. Navyše pri narodení dvojičiek alebo trojičiek sa náklady dvojnásobne zvyšujú. Je treba sa postarať o rodinu. Niekedy nie len finančne.

otec

Vymeňte sa

Mladé mamičky si často menia úlohy s otcami svojich detí. Tí však nevedia do čoho idú? Mnoho mužov si neuvedomuje, do akého povolania sa nominujú. Byť matkou alebo tou najbližšou opaterou dieťaťu si vyžaduje obrovské úsilie, energiu a úplnú odovzdanosť. Budete sa musieť pasovať s rovnakými úlohami ako vaša partnerka. Verte, že ani ona nezačínala ako profík. Preto sa pripravte, že vás špeciálne nebude pripravovať. Podieľajte sa na starostlivosti čo najskôr. Ak máte dopredu dané, ako si svoje úlohy podelíte a že vy budete doma s dieťaťom, neberte to ako ďalšiu prácu či povolanie na osem hodín. Je úplne jasné, že sa o dieťa budete musieť starať celý deň aj noc.

táta

Často sa kvôli neochote oteckov robiť na full time dostávajú do sporov so svojou polovičkou. Je totiž pravda, že mnoho mužov nedbá na to, že partnerka príde z práce unavená a vyčerpaná. Nezabudnite ju preto zaťažovať čo najmenej.
Venujte aj čas literatúre o výchove a radám. V poradni u pediatričky sa často niekoho zrejmé veci nespomínajú. Musíte sa preto venovať veciam ako prikrmovanie, učenie na nočník či postupným začiatkom rozprávania. Nebuďte ako iní oteckovia, ktorí dajú deťom do ruky tablet či smartphón a pritom nepoznajú ani jednu riekanku. Byť otcom na rodičovskej dovolenke si vyžaduje všetok váš čas a úsilie. Preto ak neváhate, pustite sa do starostlivosti zodpovedne.