Dom a byt

Ako na hyperaktívne bábätko?

Vždy som sa tešila na to, že budem mať veľkú rodinu. Možno to bolo preto, že som vyrastala vo veľkej rodine, takže som vedela, aké je to perfektné, keď máte kopu súrodencov, s ktorými sa môžete hrať, biť a blázniť, no dôležité je, že sa jeden na druhého môžete vždy spoľahnúť.

Dítě s těhotenským bříškem

Preto, keď som sa dozvedela, že som tehotná, bola som ten najšťastnejší človek na celom svete. To som však nevedela, čo ma vlastne čaká.

Každý rodič si myslí, že jeho metódy výchovy sú tie najsprávnejšie. Možno ich čítal v nejakej knižke alebo jednoducho počul, že je to to najlepšie. Faktom však zostáva, že keď sa raz vaše bábätko narodí, často veľmi rýchlo prehodnotíte všetko, čo ste plánovali.

Spící novorozeně

Je to fakticky tak. Ja som mala kopu mladších súrodencov, takže som si myslela, že vychovať môjho malého chlapčeka bude vlastne úplná hračka. To som však netušila, že môj malý drobec bude naozaj extrémne hyperaktívny. Nemohla som si pri ňom ani len na malú chvíľku oddýchnuť, jednoducho mi nedal vydýchnuť. Hneď ako začal chodiť, začal sa pre mňa hotový boj. Stále niekam lozil, stále niečo hádzal o zem a bola som z toho fakticky zúfalá.

Okrem toho bol aj najvyšší čas, aby som začala pomaly pracovať. Mala som tú výhodu, že som mohla robiť prácu z domu, takže to bolo naozaj super. Ale keď vám to vaše malé bábätko nedovolí, neurobíte naozaj nič.

Okrem práce som mala problém aj s upratovaním. Kedykoľvek som začala niečo ukladať, môj chlapec to hneď rozhádzal, nechával za sebou hotovú spúšť. Moje trápenie nakoniec vyriešila detská ohrádka, do ktorej som mu nahádzala všetky hračky a vydržal v nej aj dve hodiny. Akurát na to, aby som stihla pripraviť veci do práce alebo navarila obed, či upratala všetko, čo rozhádzal.

Odporúčila by som ju všetkým rodičom, ktorých drobci sú hotoví nezbedníci alebo aspoň hyperaktívni. Jedine takto si oddýchnete a urobíte všetky veci, ktoré nevyhnutne potrebujete.