Dom a byt

Ako udržať čistotu v byte so zvieraťom

Zvieratá sú úžasní spoločníci, zažijete s nimi nespočetné množstvo krásnych chvíľ a zábavy, no nebudem popierať, že so sebou prinášajú aj maličké problémy. Nebudem sa venovať starostlivosti a nákladom na kŕmenie či veterinára, ale poriadku v byte. Môžem zodpovedne povedať, že mám nemalé skúsenosti s tým, čo všetko dokážu zvieratá v byte napáchať. Nemôžete ich však za to viniť. Väčšinou je to totiž vašim problémom. Poďme ale preč od výchovy. Povedzme si, ako v byte so zvieraťom, udržať dostatočnú čistotu.pes na gauči.jpg
 
Základom je pravidelné upratovanie
 
Ak máte psa alebo mačku, mali by ste si zvyknúť na to, že byt každý deň „prebehnete“ vysávačom alebo podlahu pretriete mokrou handrou. Nevynechajte ani gauč alebo iné látkové povrchy, na ktorých sa zvieratá zdržiavajú. Na škodu nie je ani to, keď každý deň dôkladne vyprášite psí pelech.
 
Zasiahnite okamžite
 
Ak máte šteňa, nevychovanú mačku alebo starého psa, teda zvieratá, ktorým sa stane nehoda a svoju potrebu vykonajú na podlahu alebo koberec, vždy túto neplechu upracte ihneď. Možno sa chytáte za hlavu a neviete s predstaviť, ako by ste niečo také mohli nechať voľne ležať. Verte, že aj to sa niekedy stane. Neraz som bol unavený natoľko, že som miestnosť dostatočne neskontroloval a hovienko našiel až o deň.mačka leží v posteli.jpg
 
Dezinfekcia to istí
 
Ak máte zviera, nakúpte si aj do zásoby čistiace prostriedky. Odporúčam vám tie s dezinfekčným účinkom. Mne sa najviac osvedčilo Savo alebo aj Sanytol. Tieto prostriedky používajte na všetko upratovanie. Predídete tak zbytočným problémom.
 
Nezabudnite na čistotu zvierat
 
Aby bol čistý byt, musia byť čisté aj zvieratá.  Psa kúpte aspoň raz za dva týždne. Nemusí navonok vyzerať špinavo. V srsti sa však zdržiava množstvo prachu a iných nečistôt. Nezabúdajte ani na zvieracie misky. Tie by ste mali oplachovať každý deň, bez rozdielu na to, že vyzerajú čisté.