Technika

Je nutná kontrola a údržba klimatizácie?

V minulosti sme sa s klimatizačnými jednotkami stretávali hlavne na dovolenkách v letných dovolenkových rezortoch, kde tieto zariadenia spríjemňovali pobyt udržiavaním prijateľnej teploty v interiéroch hotelov a reštaurácií. No dnes už aj v našich zemepisných šírkach pribúda počet dní s extrémne vysokými teplotami, takže klimatizácie si nachádzajú miesto nielen v hoteloch, dopravných prostriedkoch a obchodných strediskách, ale čoraz viac aj v bežných domácnostiach.

klimatizace

Klimatizačná jednotka predstavuje pomerne zložité zariadenie, ktoré upravuje teplotu a vlhkosť vzduchu v danom priestore. Keďže kvalita nami vdychovaného vzduchu patrí k najdôležitejším parametrom ovplyvňujúcim naše zdravie, musíme aj kvalite a údržbe klimatizačných jednotiek venovať primeranú pravidelnú pozornosť.

Klimatizácie bez pravidelnej údržby sa často stávajú zdrojom plesní a rôznych mikroorganizmov, ktoré nepriaznivo vplývajú na naše zdravie, čo si niekedy ani neuvedomujeme. Preto by sme mali kontrole klimatizácie venovať zvýšenú pozornosť. Pravidelný odporúčaný servis klimatizácii je potrebné vykonávať aspoň raz ročne, no ak je klimatizácia vo veľmi exponovanom a prašnom prostredí, je kontrola a servis potrebná ešte častejšie. A platí to aj pre tie najmodernejšie klimatizácie, ktoré už majú vlastné dezinfekčné programy a kvalitné filtre zachytávajúce väčšinu škodlivých látok z ovzdušia. Aj v takýchto prípadoch je pravidelná prítomnosť servisného technika potrebná a nenahraditeľná.

servis klimatizace

Pravidelným servisom klimatizačných zariadení môžete predchádzať aj zvýšenej spotrebe elektrickej energie týchto zariadení, čo asi tuší len málokto. Udržiavaním a pravidelným servisom navyše významne predlžujete životnosť klimatizácie, čo je ďalší významný dôvod, aby sme kontroly klimatizácie nezanedbávali. A dnes už na našom trhu pôsobí množstvo solídnych firiem, ktoré vám klimatizácie dokážu servisovať na vysokej odbornej úrovni a za veľmi prijateľné ceny. Takže tak ako chodíte s vašim autom pravidelne do servisu, rovnako venujte zvýšenú pozornosť aj vašej klimatizácii, ktorá sa vám odvďačí dlhou životnosťou a kvalitným vzduchom.