Nezařazené

Všetko o hormonálnej antikoncepcii

Hormonálnu antikoncepciu (HAK) užívajú ženy po celom svete už od roku 1960. Je teda dostatočne preverenou a spoľahlivou ochranou proti otehotneniu. Vďaka nej sa znížil počet potratov a zabezpečil pocit bezpečia pre ženy, ktoré žijú aktívnym sexuálnym životom. Jej užívaním si zabezpečíte až 99 % ochranu. Okrem toho pomáha pri nepravidelnom menštruačnom cykle, bolestivej menštruácii a lekári ju predpisujú aj v prípade akneóznej pleti. Účinok HAK znižuje užívanie antibiotík, črevné ťažkosti, hnačky, zvracanie. V týchto prípadoch sa poraďte s lekárom, alebo využívajte doplnkové spôsoby ochrany (kondóm, prerušovaná súlož, gély). Vplyvom HAK môžete v prvým mesiacoch pribrať a preto sa snažte zdravo stravovať a cvičiť, aby vás neprekvapila zmena váhy.

pilulky

HAK môžete užívať prakticky celý život bez prestávky. Nemusíte mať medzitým pauza ako sa kedysi tradovalo. Ak začínate s HAK a užijete tabletku v prvý deň krvácania, ste chránená ihneď od začiatku vášho užívania tabletiek. Nie ste ničím limitované, neodporúča sa len pre fajčiarky, pretože zvyšuje riziko trombózy. Ak ste na ňu náchylné, nie je pre vás HAK vhodná. V takomto prípade sa poraďte s vašim gynekológom o náhradných spôsoboch ochrany. V prípade, že užívate HAK pravidelne a nemáte zdravotné problémy, ktoré sme už spomínali, je ochrana stopercentná. Vplyvom hormónov v tabletkách sa môže stať, že nedostanete aj niekoľko mesiacov menštruáciu, alebo ide len o akési špinenie.

milování

Tento stav je prirodzený. Ako vlastne HAK funguje? Hormóny obsiahnuté v nej bránia uvoľňovaniu vajíčok a zastavujú tak ovuláciu. Zároveň zhusťujú hlien v pošve a bránia prenikaniu spermií. Musíte si však uvedomiť, že tabletka vás chráni pred otehotnením, ale nie pred pohlavnými chorobami. Tým sa vyhnete jedine používaním kondómu. HAK má aj negatívne účinky. Okrem už spomínaného priberania na váhe sa môžu u žien vyskytnúť bolesti hlavy, zhoršenie psychiky a depresie, zvýšená zrážanlivosť krvi a strata chuti do sexu. Napriek tomu je HAK najúčinnejšou ochranou, o ktorej užívaní sa vopred poraďte s lekárom.