Nezařazené

Genetické inžinierstvo na vzostupe

Genetické testy sa po novom dajú objednať už i na internete. Z pár stoviek eur a poskytnutie vzorky vám rôzne inštitúcie zistia nábehy na mnohé typy onemocnení. Najrozšírenejšími testami sú najmä testy na Alzheimerovu chorobuParkinsonovu chorobu. Prediktívne genetické testy sa sústreďujú na ľudí bez symptómov, na rozdiel od diagnostických testov. Známym prípadom úspešného testu tohto charakteru je Angelina Jolie, ktorá na základe toho podstúpila mastektómiu.

dna

Problémy pre poisťovne

Práve tieto testy robia vrásky na čele poisťovniam. Osoba na sklonku života si takto môže uzavrieť životné poistenie. Zákazníci využívajú tieto testy na poistenie proti špecifickým druhom onemocnení. Do kariet im hrá i fakt, že tieto informácie sú osobné a nemusia ich zdieľať s poisťovňami. Štúdium Harvardskej Univerzity dokázalo, že u ľudí, ktorým prediktívne genetické testy predpovedali výskyt určitej choroby, je až päť krát vyššia pravdepodobnosť dlhodobého poistenia ako u ľudí, ktorí si tieto testy nerobili a tým pádom nemajú dané informácie. Poisťovne sa sťažujú na zatajovanie informácií. Tvrdia, že ak to takto pôjde ďalej, niektoré poistné produkty by mohli úplne zmiznúť z trhu. Otázkou teda je, koho a za akých okolností poisťovať. Ak by poisťovne odmietli, mohli by čeliť obvineniam z diskriminácie. Koniec koncov, testy nie sú sto percentné.

peníze

Panuje nepredvídateľnosť

Pravidlá a regulácie ohľadom poistenia na základe genetických testov sú nejasné. Niektoré krajiny povoľujú utajenie informácií pred poisťovňou, za určitú cenu. Ku príkladu, Nemecko, tieto testy v krajine zakázalo. To, samozrejme, nezakazuje nemeckým občanom objednať si dané testy zo zahraničia. Samotné pravidlá genetického testovania nie sú nepriestrelné. Niektorí pacienti, s vysokou pravdepodobnosťou výskytu určitej choroby ju nakoniec nedostali a iní, bez akéhokoľvek náznaku áno. Závisí to od mnohých faktorov, nielen od génov. Životný štýl či prostredie vo veľkom vplývajú na výskyt ochorenia. Mnohé poisťovne tak zostávajú v neľahkej pozícií a len čas ukáže, ako sa vyvinie situácia.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup