Business

Nechajte preveriť advokátom zmluvu o dielo

Stavba rodinného domu na kľúč je pre mnohých z nás vysnívaným životným cieľom. Mať vlastnú strechu nad hlavou je to najdôležitejšie, čo sa dá v živote dosiahnuť, teda samozrejme ak pominieme zdravotné aspekty a snahu o správny životný štýl. Zaistenie vlastného bývania je možné vykonať viacerými spôsobmi, napríklad kúpou nehnuteľnosti, dedičstvom, alebo výstavbou domu na kľúč od stavebnej spoločnosti. Stavebných firiem je na trhu celý rad a vybrať si tú vhodnú nie je práve jednoduché, pretože žiadny klient nevidí do zázemia firmy, nepozná jej zamestnancov ani majiteľov osobne, a musí sa vo výbere riadiť iba zákazníckymi referenciami, alebo už hotovými projektmi, ktoré je možné vidieť na vlastné oči.

nové bývanie

Akonáhle sa nakoniec rozhodnete a stavebnú firmu oslovíte s požiadavkou výstavby domu, príde na rad projekt stavby a ďalšie podklady pre stavebné povolenie a samozrejme aj zmluva o dielo. Zmluvným vzťahom medzi vami (klientom) a zhotoviteľom (stavebnou firmou) tak vzniká určitý právny vzťah, viazaný na zmluvné dojednania, v ktorých sú zakotvené všetky dotknuté práva a povinnosti oboch strán.

Zmluva o dielo by mala mať správnu právnu formu, aby ju nebolo možné zneužiť a napadnúť pre jej neplatnosť, preto sa oplatí nechať ju preveriť napríklad v advokátskej kancelárii v Banskej Bystrici. Ďalšou možnosťou je nechať advokátom zmluvu vyhotoviť v plnom znení na základe dodaných podkladov, tým bude zaručené, že obe strany zmluvného vzťahu budú rovnoprávne a žiadna z nich nebude zvýhodnená na úkor protistrany.

stavba domu

Advokáti spisujú zmluvy o dielo úplne bežne, je to súčasť ich advokátskej praxe a možno ich požiadať o túto činnosť nielen pri výstavbe domu, ale aj v iných situáciách, napríklad v prípade rozsiahlej rekonštrukcie existujúceho objektu, v prípade projektu výstavby podnikateľských prevádzok, spoločenských priestorov, športovísk, obchodných centier, výrobných prevádzok a ďalších obytných či prevádzkových budov.