Financie

Kedy sa oplatí re-financovanie úveru

Správna reklama je základ. A v prípade prefinancovanie aj keď ho práve nepotrebujete nieje o čom. Finančný trh sa vyvíja a tak aj tu platí že úrok ktorý bol nízky pred piatimi rokmi je dnes absolútne neprípustný. Dalo by sa povedať že ani vekslák by vám tak vysoký úrok nedal. Preto re-financ vašej pôžičky má zmysel iba v nasledovných prípadoch.kalkulačka.jpg
 
Nový verzus starý úrok
 
Nižší úrok je nižší úrok. No ani to nemusí byť zárukou že sa to oplatí. Ak predpokladanú úsporu zhltnú poplatky za predčasné splatenie tak je veľmi otázne aký to má celé zmysel. Dokonca ani finančný odborníci niesu jednotný v otázke hranice ušetrenej sumy pri ktorej sa to celé oplatí.Je to z dôvodu že tu do hry vstupujú ešte ďalšie finančné aj nefinančné faktory a je tak ťažko odhadnúť len na základe úroku či áno alebo nie.
 
 
Znova a znova – poplatky
 
S poplatkom za predčasné splatenie sa rátať jednoducho musí. Ak aj býva uvádzané že nieje. On už niekde je, len sa nenazýva poplatok za predčasné splatenie. Tento poplatok sa neplatí v čase výročia fixácie. V tom čase vám ho banka neúčtuje pretože nemôže, a ani potvrdenie o zostatku.  Ak re-financujete mimo toto obdobie je poplatokmax vo výške 1% z predčasne splatenej sumy.
Samostatnou kategóriu sú potom poplatky za poskytnutie nového úveru, či vklad do katastra alebo aj taký znalecký posudok. To už ale záleží od toho či re-financujete pôžičku alebo hypotéku.chudoba.jpg
 
 
Váš finančný príjem
 
Váš aktuálny príjem sa pravdepodobne od doby kedy ste žiadali pôvodný úver mohol zmeniť k lepšiemu , no aj tak k horšiemu. Preto sa pripravte na to že budete musieť z dokladovať prehľad vašich príjmov za určité obdobie znova.
 
Ako sa chcete zbaviť starého úveru
 
Tu je treba dať pozor. Pretože ak sa rozhodnete prefinancovať úver do ktorého splatenia vám ostalo necelých päť rokov. A vymeníte ho za nový úver na desať rokov nemusí sa vám to v konečnom dôsledku absolútne oplatiť. Nakoniec sa môže stať že to celé preplatíte oveľa viac ako ste pôvodne plánovali. Na druhej strane život nám do cesty občas prinesie nečakané ťažkosti. Tak hoci nakoniec preplatíte, je značne nižšia mesačná splátka rozhodne tá pomoc ktorú práve potrebujete a stojí to zato.