Kŕčové žily patria k ochoreniam, ktoré spočiatku nebolia a mnohí ľudia ho vnímajú skôr ako estetický problém. Pokiaľ však budete čakať až do momentu, kedy toto ochorenie postúpi do ďalších štádií, mali by ste vedieť, že vám hrozí viacero vážnych zdravotných komplikácií.
Štádiá kŕčových žíl
- Pri vzniku ochorenia sa vám na nohách objavia naozaj malinké a nie príliš výrazné žilky s veľkosťou do jedného milimetra. Ak problém podchytíte už v tomto štádiu, liečba, prípadné odstránenie a rekonvalescencia, budú naozaj bezproblémové a rýchle. Väčšinou stačí používať sťahujúce pančuchy alebo si nohy natierať špeciálnymi gélmi.
- Druhému štádiu sa hovorí retikulárne žilky. V tomto prípade ide o ich zväčšenie do veľkosti troch milimetrov. tu budete musieť taktiež nosiť sťahovacie pančuchy, používať gély, no nie raz i lieky.
- Posledné a samozrejme i najnebezpečnejšie štádium nazývame Varixy. Ide o zväčšenie žíl nad tri milimetre. V prípade, že lieky, krémy, pančuchy a váš prístup nezaberú, nie je iná šanca ako ich operačné odstránenie.
Spôsoby odstránenia kŕčových žíl
- Chirurgické odstránenie ( najstaršia a najmenej bezpečná metóda )
- Biologické lepidlo
- Perkutánna termokoagulácia
- Skleroterapia
- Laser ( najmodernejšia a zároveň najbezpečnejšia metóda )
V súčasnej dobe je práve odstránenie laserom považované za najlepšiu, najbezpečnejšiu a najpohodlnejšiu formu zákroku. Na rozdiel od chirurgického odstránenie, podstupujete len lokálnu anestéziu, rekonvalescencia trvá menej ako týždeň, do normálneho života sa môžete vrátiť už na druhý deň a v neposlednom rade hrozí veľmi malé riziko vzniku žilovej trombózy. Cena operácie kŕčových žíl laserom je individuálna. Pokiaľ by ste mali o túto metódu záujem, je dobré zájsť priamo do ambulancie, kde budú vedieť zhodnotiť rozsah vašich kŕčových žíl. Na základe vyšetrenia, následne dostanete i cenovú ponuku. Ak si vezmete do úvahy všetky pozitíva tejto metódy, asi i sami uznáte, že sa neoplatí šetriť.