Auto moto

Obmedzenie kalórií = úbytok hmotnosti?

O mnohých diétach sa hovorí, že fungujú, pretože vytvárajú kalorický deficit. To znamená, že zníženie príjmu kalórií, má znamenať zníženie telesnej hmotnosti.

Zmena telesného tuku = príjem kalórií – kalorický výkon. Áno. Toto je pravda.

hubnutí

Prvý zákon termodynamiky je vždy pravdivý, ale úplne irelevantný pre ľudské zdravie. Áno, ak prijmete viac kalórií, ako ich vydáte, potom naberiete tuk. Ale zase ak budete jesť viac kalórií, budete viac kalórií aj spaľovať. Ak budete jesť menej kalórií, budete spaľovať menej.

Hlavná výstraha

Problémom je, že ľudia neopodstatnene predpokladajú, že výdaj kalórií je stabilný, takže zníženie príjmu kalórií automaticky vedie k strate telesného tuku. Opak je pravdou. Bazálny metabolizmus sa môže zvýšiť alebo znížiť až na 40%.

dieta

Ale táto falošná viera má za následok stratégiu, ktorú nazývame primárna kalorická redukcia. Toľko ľudí verí, že jednoduché zníženie príjmu kalórií je rozumná stratégia pre stratu hmotnosti. Myslia si, že hormonálne zmeny (väčšinou inzulínová rezistencia), ktoré sú vyvolané prerušovaným pôstom alebo paleo či ketónovou diétou sú irelevantné. Pre nich je to všetko o príjme kalórií. Ale veríme v medicínu založenú na dôkazoch. Takže, kde je dôkaz, že zníženie príjmu kalórií ako primárnej stratégie vedie k dlhodobému zmysluplnému úbytku hmotnosti?

Ľudia predpokladajú, že je to vedecky overená skutočnosť, že redukcia kalórií spôsobí dlhodobú stratu telesného tuku. Experimentálne je to jednoduché. Vezmite si niektorých ľudí. Dajte niektorým z nich kalorické obmedzenie. Uvidíte, že schudnú a budú žiť šťastne. Ostatní, ktorí pokračujú v bežnej strave, neschudnú. Jednoduché, nie?

hmotnost

Obmedziť príjem kalórií nie je všetko. Treba do svojho každodenného života pridať aj pohyb a zmeniť treba aj myslenie na pozitívne, ako inak? Obmedzovanie sa akýmkoľvek spôsobom nie je udržateľným spôsobom peknej postavy.