Dom a byt

Rozmýšľate o kúpe psíka?

Spomedzi najdrahších plemien si predstavíme prvého psíka, ktorý je takmer bez srsti – americký bezsrstý teriér. Podobá sa na klasického Jack-Russel teriéra, až na to, že srsť mu od narodenia nikdy nenarastie. Keďže má iba holú pokožku je vhodný hlavne do bytov, kde je počas tuhej zimy v teple. Netreba teda zabúdať pri prechádzke ho poriadne obliecť a naopak cez leto ho treba namazať opalovacím krémom (je schopný sa škaredo spáliť ako my ľudia). Inak je to veľmi spoločenský odvážny psík, je tiež inteligentný a rýchlo sa učí. Je tiež vhodný do rodín s malými deťmi a pochvaľujú si ho aj alergici.

pes

Druhým v poradí je typ psíka, ktorý svojou vlastnosťou ohúril celý svet. Je to rasa Basenji, ktorá je taktiež vhodná alternatíva do bytu. Susedia vám za neho nikdy nevynadajú, pretože nešteká. Je to pokojný pes s odhodlanou povahou, vonku sa správa ako každý pes – vyšantí sa s ostatnými psíkmi (nemá s nimi väčšinou problém), ponaháňa loptičku a po príchode domov spokojne zalahne do pelechu.
Ďalším je obrovský chlpáč pochádzajúci od našich neďalekých maďarských susedov, kde bol aj vyšľachtený. To, čo je Komodorovi ňom zaujímavé spozorujete ihneď ako budete mať tú česť ho vidieť. Jeho srsť je totiž pozaprávaná do malých a veľkých povrázkov a jeho výsledný imidž vyzerá ako keby zašiel do kaderníctva a nechal si spraviť dredy. Povahou je to veľmi dobrý pes – výborne stráži, ale protivníka nepohryzie. Nešteká však bez príčiny ako ostatné psie plemená, takže akonáhle vyšle varovný signál, z nikoho si nestrieľa.

vlkodav

Írsky vlkodav si vybojoval prvé miesto najväčšieho psa spomedzi všetkých. Svojou veľkosťou v období šteniatka prerastie dospelého labradora. Bol vyšľachtený najmä na lov a Rimania ho využívali ako tzv. „sliediča“, ale dnes je aj domácim miláčikom pripomínajúcim poníka vďaka jeho nadmernej výške. Dokáže s ním byť veľká zábava – je to taký hravý gigant.