Produkty

Sú bicie vašou vášňou a snívate o kariére úspešného bubeníka? Poradíme vám, ako sa v bicích nástrojoch zorientovať, aj v prípade

Aj napriek tomu, že pre mnohých ľudí je vždy z hudobnej skupiny najviac výrazným človekom spevák, bez bubeníka by takmer žiadna skupina nemohla existovať. Bubeník je totiž to veľmi dôležitá osoba, ktorá prostredníctvom svojich nástrojov dodáva celej kapele rytmus, melódiu, takt a dynamickosť.

Som začiatočník. Kde začať?

Pokiaľ ste ešte len v oblasti bicích hudobných nástrojov nováčikom a s reálnym hraním nemáte doposiaľ žiadne skúsenosti, na začiatok je dôležité, aby ste mali prehľad medzi jednotlivými druhmi nástrojov. Neskúsený človek by možno povedal, že bicie sú vlastne iba bubny, ale to vôbec nie je pravda, pretože súčasťou súpravy bicích nástrojov je oveľa viac hudobných predmetov, než len spomínané bubny. Vrátane samotných bubnov, v rámci ktorých je dôležité podotknúť, že každý z nich má svoj účel, ako napríklad basový alebo rytmický bubon a iné, si môžeme na koncertnom pódium všimnúť aj ďalšie hudobné nástroje.

bicí nástroje

Patria sem napríklad činely, ktoré sú významné pri tvorbe rôznych zvukových efektov a ich výrazný zvuk si môžeme všimnúť v mnohých známych skladbách. K bicím neodmysliteľne patria aj paličky, ktoré sú ikonickým prvkom pre každého bubeníka. Keďže hra na bicie býva často fyzicky náročná, významnou súčasťou hracej súpravy je taktiež aj stolička, vďaka ktorej si bubeník môže prispôsobiť na sedenie popri hraní ideálnu výšku. Netreba zabúdať ani na ďalšie mimoriadne dôležité príslušenstvo, ako sú napríklad stojany, či už na bubny, činely, mikrofón, alebo paličky. V prípade, že budete naozaj úspešným hudobníkom, ktorý strieda často rôzne miesta koncertov, odporúčame si taktiež na bicie zaobstarať aj ochranné obaly a kufre.

nástroje bicí

Akustické či elektronické?

Akustické bicie patria medzi pôvodné a originálne hracie súpravy, ktoré sú zväčša vyrobené z rôznych druhov dreva a typické sú svojím jedinečným zvukom. Takáto akustická hracia súprava sa však skladá z mnohých častí, ktoré často zaberajú značnú časť pódia a zároveň aj priestoru. Väčšinou ich preto môžeme zahliadnuť u svetovo preslávených hudobníkov, ktorí si prepravu a umiestnenie veľkého množstva jednotlivých častí bicích nástrojov a ich príslušenstva môžu dovoliť.

Elektronické bicie sú pre nováčikov v oblasti trénovania vhodnejšou voľbou, pretože ich uskladnenie nevyžaduje až tak veľmi veľa priestoru, ako je to pri akustických súpravách. Niektorí ľudia sa obávajú kvality ich zvuku, čo však vôbec nemusia, pretože dnešné elektronické modely sú rovnako kvalitné bicie nástroje, ako pôvodné akustické. Navyše pre začiatočníkov prinášajú množstvo výhod vo forme lepšej možnosti trénovania, a to vďaka tomu, že si prostredníctvom nich viete pustiť hudobný sprievod vybranej piesne. Obrovská výhoda je i možnosť pripojenia slúchadiel, ktoré zabezpečia, že hudbu a zvuk bicích budete počuť iba vy, a nebudete tak svojím hraním rušiť okolie.