Produkty

Podráždená pokožka, lupiny či suché vlasy? Príčinou môže byť šampón s obsahom sulfátov SLS a SLES

Možno sa už aj vám stalo, že ste aj napriek dôkladnému umytiu vlasov a použitiu vyživujúceho šampónu mali vlasy suché, nepoddajné, krepové alebo vaša pokožka na hlave bola podráždená, vysušená, svrbela a začali sa na nej tvoriť lupiny, ktorých sa neviete zbaviť. Príčina môže byť ukrytá v type vlasovej kozmetiky akú používate, pričom problémom sú zväčša najmä šampóny, ktoré obsahujú sulfáty, parabény a iné umelé prísady. Práve tieto látky často spôsobujú spomínané príznaky, ako napríklad poškodenie vlasovej pokožky a iné kožné prejavy, ktoré zároveň ovplyvňujú aj kvalitu vlasov.

elixir kérastase

Čo sú sulfáty a z akého dôvodu sa do vlasovej kozmetiky pridávajú?

Medzi najčastejšie sa vyskytujúce sulfáty vo vlasovej kozmetike patrí najmä Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES), ktoré si môžete po preštudovaní zloženia všimnúť aj na mnohých obaloch kozmetických produktov. Sulfáty možno označiť ako chemickú látku, ktorá slúži vo vlasovej kozmetike ako prísada, a jej úlohou je zabezpečiť to, aby daný produkt dokázal peniť a tým pádom aj vyčistiť hlavu. Zjednodušene možno teda povedať, že šampónom dodávajú ich penivé vlastnosti, vďaka ktorým sú schopné vytvoriť bohatú penu. Práve hustá pena je väčšinou tou vlastnosťou, podľa ktorej šampón posudzujeme ako dobrý. Aplikácia poriadne penového šampónu síce znie skvele, avšak môže nám narobiť vo vlasoch a na pokožke hlavy poriadnu šarapatu.

Problémy s podráždením hlavy môžu pociťovať hlavne ľudia, ktorých trápi citlivá pokožka alebo majú k dráždivosti kože väčšie sklony. Nemusí to, ale platiť po každé a podobné nepríjemnosti sa môžu nečakane objaviť u kohokoľvek, bez ohľadu na citlivosť jeho vlasovej pokožky. Je dokonca možné, že s niektorým z podobných problémov ohľadom objavenia lupín, vysušenej hlavy alebo podráždenej pokožky ste sa už stretli, ale doteraz ste nevedeli dôjsť na príčinu jeho vzniku. Pokiaľ však problém pretrváva a nedokážete sa ho zbaviť, mali by ste skúsiť vymeniť vlasové produkty za šampóny bez obsahu sulfátov https://cosibella.sk/sk/menu/vlasy/sampony/sampony-bez-sls-a-sles-28762.

šampon kérastase

Aké sú najväčšie výhody používania šampónov bez obsahu sulfátov?

Medzi najvýznamnejšiu výhodu umývania vlasov šampónov bez obsahu SLS a SLES jednoznačne patrí uchovanie dôležitých olejov, ktoré vlasová pokožka produkuje. Šampóny so sulfátmi totiž to tieto vzácne vlasové oleje z pokožky hlavy odstraňujú, čím ju zároveň veľmi vysušujú a dochádza k jej svrbeniu a podráždeniu. Spomedzi benefitov možno určite spomenúť i nechemické a zväčša aj čisto prírodné zloženie, ktoré je k vlasom a vlasovej koži oveľa šetrnejšie. Okrem toho takéto šampóny pomáhajú taktiež s upokojením a vyživením pokožky, vďaka čomu sa viete rýchlo zbaviť vysušenia a tvorby lupín. Iste vás poteší i podpora rastu vlasov, pretože sulfáty môžu mať značný podiel na ich vypadávaní a rednutí.