Životný štýl

Zero waste

Zero waste je životný štýl, ktorý spočíva v neprodukovaní alebo obmedzení produkcie odpadu. V dnešnej dobe sa stáva odpad stále väčším a väčším problémom. Preto veľa ľudí začalo u seba a snažia sa hľadať alternatívy k jednorazovým materiálom. Chceli by ste to skúsiť ale neviete kde začať?
 sklad koření.jpg

  1. Prestaňte používať plastové obaly

Začnite pri igelitových vrecúškach a taškách. Nahraďte ich textilnými. Majú dlhšiu životnosť a môžete  ich používať opakovane. Pri nákupe údenín si noste vlastné dózičky. Väčšina predavačiek Vám ochotne vyjde v ústrety. Skúste sa vzdať plastových fliaš. Toto môže byť väčší krok, keďže všetky minerálky sú balené v plaste. Ale nie len že pomôžete planéte ale aj ušetríte.
 

  1. Vyhľadajte zero waste obchody

Takýto obchody sa začínajú tešiť popularite a je ich stále viac. Prídete doň s vlastnou nádobkou a naberte si z veľkých nádob čo potrebujete. Cestoviny, múku, ovsené vločky, prací prášok. Taktiež tu kúpite nebalené sladkosti, mydlá, drevené zubné kefky alebo aj plátenné tašky. Do sklenených fliaš si môžete načapovať sirup dokonca si môžete nabrať sypané čaje.
 

  1. Second handy, swapy…

Second handy už dávno nie sú nevkusné oblečenie. Nájdete tam štýlové kúsky. Za skvelú sumu si môžete nakúpiť oblečenie ale ho aj darovať. Swapy fungujú na princípe výmeny oblečenia.
 

  1. Vlastné sladkosti

Veľká väčšina sladkostí je balená v obaloch, to ale neznamená, že sa ich musíte vzdať. Niektoré si môžete skúsiť upiecť doma. Na internete nájdete mnoho receptov.
 odpadky.jpg

  1. Pýtajte sa

Veľakrát Vám ľudia vyjdú v ústrety. Napríklad pri nákupoch cez internet, ak o to požiadate, Vám nezabalia produkt do plastových obalov. Nie vždy, ale niekedy sa stačí len spýtať. 
 

  1. Znovu veci použite

To, že niečo už nemôže plniť svoj pôvodný účel neznamená, že je to nepotrebné. Skúste zo starého oblečenia ušiť vrecúška alebo z pet fliaš spraviť kvetináče. Ak Vás zaujíma viac nápadov, určite sa obráťte na rastúcu zero waste komunitu.