Business

Kupujte auto s rozumom

Kupujete auto? Máme niekoľko tipov ako reagovať na nacvičené sladké reči obchodníkov a udržať konverzáciu v rovine, ktorú si predstavujete a ako sa dopracovať k cene, ktorá Vás nezruinuje.

volant

“Toto je Vaše auto? Môžeme Vám zaň dať XXXX €, aké jednoduché!”

“Ďakujem, možno nad tým pouvažujem. Teraz ale ideme riešiť cenu pre moje nové auto.”
Už ste určite niekoľkokrát počuli, že nemáte debatovať o cene toho, čo by ste chceli vymeniť, namiesto toho sa zamerajte na nový obchod. Navyše, prieskum trhu už máte pravdepodobne za sebou a viete čo môžete za svoje staré auto očakávať. Nebuďte ohúrení vysokou cenou, ktorú Vám obchodník ponúkne, v tejto fáze Vám nasľubuje hory-doly.

“Každý platí za prípravu vozidla. Aspoň viete, že Vaše auto je v poriadku.”

“Ukážte mi čo účtujete.”
Pozrieť sa či je v ňom olej a ďalšie veci dokážete aj Vy. Ani v obchode neplatíte za to, že Vám dajú dole bundu z vešiaka.

auta

“Tak, akú cenu by ste chceli mesačne platiť?”

“O tom sa môžeme porozprávať neskôr. Sústreďme sa na cenu, ktorú mi na auto dávate.”
Samozrejme, nejde o mesačné poplatky. Dobrý obchodník sa snaží predĺžiť dobu splácania, aby znížil Váš mesačné poplatky a predal Vám drahšie auto, z ktorého bude mať vyššiu províziu. Takto z Vás vytiahne niekoľko sto alebo tisíc eur. Nezabúdajte, že platiť budete aj povinné zmluvné poistenie, ktoré si ľahko prepočítate na

“Nie je to skvelé? Pridá to len niekoľko eur k Vašej platbe.”

“Nie, ďakujem.”
Buďte pripravení, že Vám ponúknu celý veľkosklad produktov a služieb, o ktorých ste možno ešte ani nepočuli. S vysokou pravdepodobnosťou ich ľahko nájdete aj inde, často podstatne lacnejšie.

“Chcete čierne? Dáme Vám čierne!”

“Dohodnime sa na cene a spíšme všetko skôr ako sa akékoľvek auto pohne.”
Ak Váš obchodník nemá presne to, čo chcete, môže sa poobzerať inde po Vašom vysnívanom novom tátošovi a ponúknuť Vám jeho prevoz zo vzdialenej lokality. Prevoz niečo stojí a môže sa to dotknúť aj Vás.