Produkty

Povaha yorkshírskeho teriéra

Napriek tomu by ste si mali najprv zistiť pár základných informácií, ktoré sú dôležité k chovu.

Povaha yorkshírskeho teriéra

V súčasnej dobe sa jedná o stále veľmi módne plemeno, ktoré preslávil rad známych osobností.
Je to veľmi oddaný psík, ktorý vás bude bezhranične milovať. K cudzím ľuďom ale prílišnú dôveru nemá. Ak hľadáte, živého, temperamentného a bystrého domáceho maznáčika, potom si ho pokojne kúpte. Je ale tiež veľmi tvrdohlavý a samostatný. Jeho svorka by mala byť veľká, pretože miluje deti. Výborne vie vychádzať aj s ďalšími zvieratkami v rodine. Aj toto malé plemeno ale potrebuje výcvik a výchovu. Usmerňujte ho už od začiatku, inak bude veľa rozmaznaný.
Ideálna výška je cca. 23 cm a váhu má okolo 1,8 až 3,2 kg. Pokiaľ chcete psíka takzvane papierového, potom si veľmi starostlivo vyberajte chovateľa, ktorý vám ho predá.

zrcadlo

História plemena

Pôvodne bol vyšľachtený chudobnými tkáčmi v Anglicku, dôvodom chovu bol zákon vydaný v 11. storočí, ktorý prísne zakazoval poddaným loviť zver a chovať veľké psy vhodné k lovu.
Prerod na luxusnú rasu sa udial až koncom 19. storočia. Za otca dnešného yorkshirského teriéra je považovaný jeden z najznámejších yorkshirských teriérov – Huddersfield Ben, ktorý žil v rokoch 1865-1871. Toto plemeno bolo oficiálne zapísané do chovnej knihy English Kennel Club až roku 1886.

yorkshire

Ako ho správať?

Určite to nie je psík, ktorého by ste mohli nechať voľne vonku. Hodí sa do domu aj bytu, ale bude s vami bývať v interiéri. Mali by ste ho chrániť tiež vhodným oblečením, aby netrpel na jeseň či zimu chladom. Oblecenie pre yorkshira nájdete v každom pet shope, kde majú módne doplnky ako pre malých, tak i veľkých psíkov.
Malo by byť v prvom rade funkčné a s príjemných priedušných materiálov. Určite mu pristane efektný kabátik alebo klobúčik napríklad v škótskom štýle.
Nezabudnite ani na pršiplášť, lebo mokrá srsť by mohla viesť k jeho nachladnutiu.
Konečne už nebudete sami a zažijete plno krásnych vecí, ktoré vás len čakajú. Určite na tohto miláčika nikdy nezabudnete.