Nezařazené

Alergické dieťa: 5 najčastejších druhov alergií

Budeme hovoriť o tom, ako zabrániť rozvoju tejto choroby, rozpoznať jej prvé príznaky a čo môžu urobiť rodičia pre svoje dieťa. Za posledných 30 rokov sa počet detí s alergiami zdvojnásobil. Dôvodov je veľa: zhoršenie hospodárskej situácie, škodlivé produkty, nedostatok dojčenia, nadmerné zameranie sa na sterilitu. Porušenie prirodzeného životného štýlu viedlo k tomu, že imunitný systém, ktorého úlohou je chrániť telo, náhle vyhlási vojnu. Prečo?

pampeliška

Mechanizmus je jednoduchý: imunita dieťaťa ešte nebola vytvorená a iba sa učia rozlišovať medzi nebezpečnými a bezpečnými vonkajšími vplyvmi. Bolo dokázané, že deti vo vidieckych oblastiach majú nižšie riziko alergií. A to všetko, pretože bez konštantného kontaktu s prirodzenými podnetmi začne byť imunitný systém lenivý a chaoticky reaguje na všetko.

alergie

Päť hlavných typov alergií

  1. Potravinové alergie. Vyskytujú sa pri použití výrobkov obsahujúcich histamíny, konzervačné látky, antibiotiká, príchute, stabilizátory a farbivá. Dojčatá najčastejšie reagujú na kravské mlieko a zmesi, staršie deti – na citrusové plody, vajcia, cukor, med, paradajky, orechy, červené plody a pšenicu. Prvými príznakmi ochorenia sú kožné vyrážky, predĺžená kolika, nadúvanie.
  2. Alergie na zvieratá, rastliny a prach. Príčinou alergií na zvieratá môže byť nielen vlna, ale aj sliny, moč. Predpokladá sa, že pravdepodobnosť imunitnej odpovede je menšia, ak je dieťa v prvý deň svojho života v kontakte s domácim miláčikom. V reakcii na peľ kvitnúcich rastlín sa vyskytuje pollinóza. Všetky tieto alergény vedú k problémom s dýchaním: svrbenie v nose, dlhotrvajúci kašeľ bez ďalších príznakov nachladenia, časté kýchanie…

mléko

  1. Kontaktné alergie. Zdroje sú chemikálie pre domácnosť, kozmetika, uhryznutie hmyzom, nesprávne vybrané plienky a posteľná bielizeň. Kožné vyrážky sa nachádzajú v oblasti kontaktu s alergénom, často lokalizované na lícach, brade, chrbte, predlaktiach, zadku a bruchu. Nedostatok liečby môže viesť k ekzému.
  2. Drogové alergie. Najčastejšie sa vyskytuje po ukončení priebehu antibiotík na pozadí dysbakteriózy, nesprávnej kombinácie liekov a dlhodobej liečby rovnakým liekom. Môže to spôsobiť lokálnu reakciu vo forme urtikárie a život ohrozujúceho stavu – anafylaktický šok.
  3. Cross-alergie. Existujú prípady, keď niekoľko antigénov spôsobí reakciu naraz.