Životný štýl

E-Šport a jeho popularita

I keď je E-Šport už vo svete pomerne známym pojmom, niektorí ľudia by sa stále mohli opýtať, o čo sa vlastne jedná. Prakticky je to klasické hranie počítačových hier, kde medzi sebou súťažia rôzne tímy či jednotlivci. Veľa ľudí podáva argument, že E-Šport by nemal patriť medzi športy, že to je iba obyčajné hranie hier. Ale buďme úprimný, pretože ani šach by sme v tomto prípade nemali brať ako šport. Čo ale vlastne môžeme od takéhoto E-Športu očakávať?

kocertn.jpg
 
Nevzbudzuje to závislosť?
Viacerí ľudia majú na E-Šport takí názor, že to je len obyčajná závislosť na hrách. Niektorí dokonca tvrdia, že práve takéto hranie vzbudzuje u detí a adolescentov závislosť na hrách. Pravda je však úplne inde. Títo športovci majú často nielen svojich mentálnych trénerov, ale aj prísne nakázané tréningy a odpočinok. Majú zakázané hrávať nadbytok svojho času pre ich vlastné zdravie, práve preto, aby na danej hre neboli závislí celé dni. Mentálni tréneri odbúravajú pocity závislosti a pomáhajú jednotlivým hráčom. Nejedná sa teda o formu závislosti, ale hráči skutočne trénujú aby dosiahli svoje najlepšie úspechy presne ako futbalisti. Potom by sme aj o nich mohli vravieť, že sú závislí. Čo sa týka detí a adolescentov, ktorí takéto hry hrávajú, tak sa nijako nepotvrdilo, že by profesionálny u nich E-Šport nejako zvyšoval závislosť.
 
V čom je E-Šport dobrý?
E-Šport by sme v poriadku mohli zaradiť na podobné rebríčky športu ako je šach. Pri E-Športe hráči nadobúdajú veľkú psychickú pripravenosť, a keďže väčšina hier je o taktikách a rýchlom uvažovaní, nadobúdajú aj reflexy a zručnosti. E-Šport teda výrazne napomáha zlepšovať niektoré funkcie mozgu ako sú rýchlosť reakcie, kolektívne myslenie a aj logické uvažovanie. Dokonca je aj vedecky potvrdené, že hranie hier pomáha zlepšiť sústredenie, ak sa jeho hranie moc nepreháňa.

herní konzole.jpg
 
E-Športové kategórie
Aj E-Šport sa rozdeľuje do viacerých kategórií. Predovšetkým hlavne rozdeľujeme hry, ktoré sa hrajú ako tímové, a potom tie, ktoré hrá iba jeden hráč. Medzi najznámejšie tímové hry jednoznačne patrí League Of Legends, Counters Strike: Global OffensiveDota 2. V týchto hrách musia hráči spoločne splniť nejaký cieľ, aby vyhrali. Sú však aj hry, ktoré môže hrať iba jeden hráč, v niektorých prípadoch aj dvaja či traja. Medzi takéto hry zaraďujeme hry ako FIFA, NHL, NBA, Fortnite, PUBG, Heartstone a mnoho iných.
 
V E-Športovom svete je už v dnešnej dobe mnoho hier, v ktorých sa hráči môžu ukázať a sú za to aj platení. Ľudia, ktorí si myslia, že hráči, ktorí takto hrajú ostanú už navždy takto nadviazaní na hry, sa mýlia. Veľa hráčov totiž po aktívnej kariére začne robiť aj inú robotu a začne žiť úplne normálny život. Preto E-Šport spĺňa potrebné kritériá a pokojne ho môžeme zaraďovať medzi športy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup