Produkty

Osvetlenie budúcnosti

Žiarovky boli zakázané v mnohých európskych a neskôr amerických štátoch. Aby sme boli presnejší, zákony nehovoria o žiarovkách všeobecne, pojednávajú o postupnej redukcii až úplnom zákaze predaja neefektívnych žiaroviek. To zasiahlo žiarovky, ktoré sme ešte pred desaťročiami používali v každej domácnosti. Žiaľ, aj keď technika napreduje a aj tento typ žiarovky sa vyvíjal, výrobcovia sa dostali na hranice technických možností, keď už nebolo čo vylepšovať a po vynájdení a zavedení nových technológií nie sú konkurencieschopné.

energie

Moderné typy osvetlenia
Na trhu si dnes môžete vybrať z niekoľkých druhov alternatívnych žiaroviek, ktoré sú efektívnejšie, úspornejšie a ekologickejšie. Najbežnejšie sa môžete stretnúť s týmito druhmi:

  • CFL– skr. pre compact fluorescent light; sú lacné, o 75% efektívnejšie a vydržia asi 8-krát dlhšie ako staré žiarovky. Životné prostredie sa Vám však veľmi nepoďakuje, pretože obsahujú ortuť.

  • Halogén– halogénové osvetlenie je relatívne lacné, žiarovky sa rozsvietia ihneď a neobsahujú ortuť. Majú o polovicu väčší výkon, ak však porovnáme ich spotrebu a životnosť, nie sú v porovnaní so starými žiarovkami veľkou výhrou. Pre obrovskú povrchovú teplotu predstavujú riziko popálenín a požiarov.

  • LED– skr. pre light emitting diode; sú právom označované osvetlenie budúcnosti. Technológia používaná pre led osvetlenie zaručuje vysokú efektivitu a šetrnosť k životnému prostrediu. Oproti starému typu žiaroviek a halogénom majú omnoho nižšiu spotrebu a vydržia svietiť omnoho dlhšie ako iné dostupné zdroje na trhu. Ich Ďalšou výhodou je, že takéto osvetlenie môžete zakúpiť aj v extrémne malých veľkostiach. Volfrámové vlákno dokázalo premeniť iba 10% dodávanej energie na svetlo, cfl žiarovky dokážu vyžiariť 20% energie a led žiarovky pri nich doslova žiaria a za štandardných podmienok nestrácajú energiu vo forme tepla, sú chladnejšie. Počiatočná investícia do led žiaroviek je síce zvyčajne vyššia, ale ak zrátate pomer ceny k ich životnosti a ušetrenej energii, nie je o čom polemizovať.

tunel

  • ESL– skr. pre electron stimulated luminescence; sú najnovším typom žiaroviek, ktoré nájdeme na trhu. Sú síce lacnejšie, ale aj niekoľkonásobne menej efektívne ako led žiarovky a zaťažujú životné prostredie, preto je možné, že ich po ďalšej zmene noriem čaká rovnaký osud ako klasické žiarovky.