Produkty

Včelia materská kašička – pomocník pre okrídlenú včeliu rodinu i pre ľudí

Včely sú známe ako usilovní pracovníci, ktorí sa starajú o blahobyt svojej kráľovnej a bezproblémový chod celého úľa. Tieto okrídlené robotnice sa však rozdeľujú ešte na ďalšie skupiny včiel, medzi ktoré patria i nesmierne dôležité „dojčičky“. Úlohou včiel „dojčičiek“ je zabezpečenie potravy, a to nie len pre samotnú kráľovnú, ale i pre včelie larvy a samčekov – trúdov. Potrava, ktorú vyrábajú a následne ich ňou aj kŕmia sa nazýva včelia materská kašička. Táto materská kašička obsahuje množstvo výživných látok, vďaka čomu sa môžu larvy rýchlo vyvíjať. Okrem toho pomáha dodávať živiny kráľovnej, čo jej umožňuje žiť oveľa dlhšie časové obdobie než obyčajným robotniciam. Vrátane dobrých výživných hodnôt má, ale včelia materská kašička množstvo benefitov aj pre ľudí a naše zdravie. Niektorí jej dokonca pripisujú až priam zázračné vlastnosti, vďaka ktorým sa využíva ako doplnok stravy, súčasťou liekov vo farmaceutickom priemysle alebo ako súčasť zložiek produktov v kozmetickom priemysle.

kŕmenie larviev

Najmä v kozmetických produktoch je často využívaná, ako zázračná omladzujúca pridaná hodnota, ktorá dokáže bojovať proti starnutiu. Zväčša ju teda môžeme nájsť v rôznych krémoch, mastiach, maskách alebo iných pleťových produktoch. Čo sa týka blahodarných účinkov pre zdravie, materská kašička pôsobí priaznivo pre astmatikov, pri rôznych zápaloch, ekzémoch, kožných ochoreniach, reguluje vysoký tlak či cholesterol, pomáha pri bolestiach kĺbov, problémoch so štítnou žľazou, ochoreniach žlčníka, pečene, tráviacich ťažkostiach a množstve ďalších zdravotných ťažkostí.

včelí úľ

Vrátane fyzických nepríjemností si však dokáže poradiť i s tými psychickými, kedy podporuje uvoľnenie stresu, dobrý psychický stav, bojuje s nespavosťou a napomáha k správnemu fungovaniu nervového systému. Pri záujme o zakúpenie včelej materskej kašičky cena tohto produktu závisí od veľkosti jeho balenia a konkrétneho obsahu kašičky v ňom. Avšak keďže ide o naozaj čisto prírodný produkt vyrábaný priamo včelami, môže byť cenovo o niečo vyšší. Za jeho veľmi priaznivé pôsobenie pre organizmus a zdravie sa, ale určite rozhodne oplatí priplatiť.